Seekordse postituse autor on meie kaugseire teadus- ja arenduskeskuse nooremteadur Tõnu Pärn.
Sisekaitseakadeemia õppejõu ja teadlasena on raamatukogust laenutamine väga lihtne. Samuti saad vajadusel erialakirjandust tellida ning selle siis lihtsalt aastakeseks laenata. Tavaliselt pikendad seda aastakest järgnevaks ning ei pea millegi pärast muretsema.
Võib ette kujutada minu hämmeldust, kui raamatut pikendama minnes selgus, et keegi on droonitõrje käsiraamatu broneerinud. Kui broneeritud, siis broneeritud, ju siis kellelgi on samuti vaja droonitõrjega sina peale saada ja laenutatu tuleb tagastada.
Kuna raamatut mul muidugimõista kaasas ei olnud – pidasin pikendamist formaalsuseks – siis käisid selle järele jalutades ja tagasiteel mitmed mõtted peast läbi.
Miks võiks kellelgi olla vaja ingliskeelset Markarian’i droonitõrje käsiraamatut? Jah, see on hea raamat ning tegu on autoriga, kelle kohta üks kolleeg ütles, et tunneb isiklikult ja kolleegi näol on tegemist valdkonda hästi tundva inimesega.
Kas jõudsin mingile järeldusele? Ei jõudnud ning kujutage ette mu üllatust, kui selgus, kes on selle raamatu endale broneerinud – üks meie raamatukoguhoidjatest. Miks vajab parimates aastates naisterahvas proffidele kirjutatud raamatut? Sest ju siis on vaja, aga milleks on vaja? Kui sa tead, et inimese hobi ja vaba aeg läheb aiandusele, siis on esimene mõte, et ju tal on siis seda vaja aiandusega seoses.
Droonitõrje ja aiandus – kuidas need omavahel kokku sobivad? Kas keegi käib drooniga tema aeda piilumas ja aianduslikke ärisaladusi pätsamas? Kas tal on vaja sobivaid tõrjemeetmeid, just selliseid, nagu Markarian 100. leheküljel väga heas tabelis välja toob? Kui jah, siis on aednikule kättesaadavaks meetmeks veejuga. Või on asi vastupidi ja ta kasutab drooni fotode tegemiseks oma ilutaimedest ning keegi ähvardab ta drooni ja huviks on tõrjemeetmete nõrgad kohad?
Need mõtted katkesid, kui mulle teatati, et tal ei ole vaja raamatut, vaid hoopis broneerimissüsteemi katsetada. Seepeale saan tõdeda ainult kahte asja:
Esiteks – kui midagi laenutasite, siis lugege see raamat läbi või tehke endale selgeks, mida olulist see sisaldab, sest alati võib tulla keegi teine ja selle kavala broneeringuga endale napsata.
Teiseks – võite ise hakata selleks kellekski teiseks. Raamatukogus on hulganisti häid raamatuid, seda nii riiulil kui ka laenajate käes. Kui on mingi huvipakkuv oluline küsimus, siis tasub vaadata, kas raamatukogus on midagi asjassepuutuvat ning see siis laenutada või broneerida.
Eelpool mainitud raamat on küll hetkel pikemaks ajaks välja laenutatud (aga võite end sellele järjekorda panna), kuid drooniteemalisi raamatuid ja lõputöid leiate SIIT.
Tõnu Pärn on Sisekaitseakadeemia kaugseire teadus- ja arenduskeskuse nooremteadur, kellele meeldivad droonid, mälumäng, geograafia ja raamatukogudes käimine.