Liiga keeruline ühiskond

Seekordne blogipostitus on tõlgitud ja refereeritud Adam Franki artiklist “Have we created a society that’s too complex to survive?

Tsivilisatsioon on alati suutnud muutuste perioodis ellu jääda. Kas meie kiiresti arenev tehnoloogiline ajastu on erandiks? Inimühiskond on aastatuhandete jooksul arenenud lihtsast keerukani, kogedes aeglast muutust kuni viimaste sajanditeni, mil tehnoloogia kiirendas meie evolutsiooni. Viimase kahe sajandi jooksul on tehnoloogilised edusammud muutnud ühiskonda enneolematu kiirusega. Adam Frank uurib, kuidas üha kiirenev tehno-sotsiaalne evolutsioon tõstatab küsimusi inimkonna kohanemisvõime kohta.

Homo sapiens arenes eraldi liigina umbes 300 000 aastat tagasi. Mõõdetuna põlvkondades (generatsiooni intervall on keskmiselt 20 aastat) tähendab see seda, et meie varaseimatest esivanematest eraldab meid umbes 15 000-kordne arv vanavanavanavanajnevanemaid. Kuigi see on juba iseenesest märkimisväärne fakt, on tõeliselt märkimisväärne see, kui staatiline oli iga varasema põlvkonna kogemusmaailm. Loomulikult esines loodusõnnetusi ja sõdu. Üldiselt aga ei erinenud sinu 9046. vanavanema maailm eriti sellest, milles elas sinu 9045. vanavanem. Sama kehtib valdava osa põlvkondade kohta pärast neid. Kuid selline põlvkondadevaheline staatilisus pole kindlasti praegu sinu, minu ja enamiku maailma inimeste puhul tõsi. Pigem elame kiirete muutuste maailmas, mida juhib tehnoloogia, mis on toonud kaasa hämmastava keerukusega tehnosotsiaalse maailma.

Enneolematu katse
Inimkultuuride kaar on üldiselt liikunud väiksematest küttide-korilaste rühmadest suuremate ja keerukamate korraldusteni. Sageli räägitakse lugu sellest, kuidas umbes 9000 aastat tagasi toimunud üleminek põllumajandusele ja loomade kodustamisele sundis inimesi looma paikseid ühiskondi. Need kasvasid suuruse poolest koos saakide kasvuga, mida põlluharimine ja loomakasvatus võimaldasid. Sel moel kasvasid külad linnadeks, linnad impeeriumiteks. Kuigi selle loo mõned aspektid – näiteks põllumajanduse roll – on nüüd tugevamini vaidlustatud, on selge, et inimühiskonnad on kasvanud nii suuruses kui ka keerukuses. Keerukust saab mõõta mitmel viisil, kuid üks võimalus on mõelda ühiskonnast kui suhete võrgustikust. Suhtevõrgustiku teaduse vahendite abil on võimalik kaardistada võrgustiku “topoloogia”. Võrgustik, kus igaühel on ühendus kõigi teistega, näeb välja hoopis teistsugune kui see, kus igaühel on ühendus ainult mõne inimesega, kes omakorda tunnevad mõnda inimest ja nii edasi. Ja, kasutades äärmuslikku näidet, on mõlemad need võrgustiku topoloogiad erinevad sellest, kus igaühel on ühendus ainult ühe väga keskse isikuga.

Kui olime küttide-korilaste väikestes hõimudes, elasime võrgustikus nii, et kõik tundsid kõiki. Kuid kui ühiskonnad muutusid suuremaks, muutusid ka topoloogiad. Kohalikud sotsiaalsed võrgustikud olid ikka veel olemas, kuid need olid osa suurematest suhtevõrkudest, mis haldasid kõike alates valitsemisest kuni kaubanduseni (mõelge Rooma impeeriumile või Songi dünastiale Hiinas). Kuid kuigi need “tsivilisatsioonilised” võrgustikud olid keerukamad kui need, milles inimesed elasid 100 000 aastat tagasi, oli muutuste tempo siiski aeglane. Kui sa olid elus aastal 97 pKr kuskil Rooma impeeriumis, kasutasid sa tõenäoliselt samu tööriistu, mida kasutasid sinu vanavanemad. (Tegelikult on üsna võimalik, et kasutasid nende tööriistu.) Samuti muutusid sotsiaalse võrgustiku reeglid aeglaselt: enamik põlvkondi ei näinud oma eluajal radikaalset sotsiaalset muutust, välja arvatud juhul, kui saabus mõni vaenuvägi, ja isegi siis poleks sotsiaalse korra reeglid (st sotsiaalsed võrgustikud) palju muutunud.

Tehnosotsiaalne evolutsioon

Viimase sajandi jooksul loodud maailmas on olulised tehnoloogilised ja sotsiaalsed muutused toimunud väga lühikese aja jooksul. Mõelge, mitut telefoni versiooni olete näinud. Olen 61-aastane ja mäletan, kuidas telefonid olid juhtmega seina küljes. Nüüd areneb tehnoloogia nii kiiresti, et me kõik peame paari aasta tagant uue telefoni ostma, sest vanad ei suuda sammu pidada. Teate ju isegi, kui sügavalt on sotsiaalmeedia ja muud digitaalsed platvormid ümber kujundanud sotsiaalseid ja poliitilisi norme. Alates tutvumisrakendustest kuni poliitilise desinformatsiooni kiire levikuni on ootused inimeste käitumisnormidele ümber kujundatud ja siis veel ümber kujundatud ja seda vähem kui kümne aasta jooksul.

Neid muutusi arvestades on oluline mõista, et igal süsteemil on oma ajaskaala. Need ajaskaalad põhinevad süsteemi “seadustel”, selle sisekorra reeglitel. Kui süsteem on kogum planeete, mis tiirlevad tähe ümber, siis on tegemist gravitatsiooni ja pöördimpulsi seadustega. Kui süsteem on toiduahel tiigis, võib ajaskaala põhineda sellel, kui kaua kulub veel voolamiseks tiigi ühest otsast teise. Oluline on mõista, et kui süsteem kogeb muutusi perioodil, mis on sarnane süsteemi sisemisele ajaskaalale, siis suudab süsteem tavaliselt kohaneda. Muutuste tagajärjel see ei lagune. Kuid kui muutused on väga tugevad ja need toimuvad väga kiiresti võrreldes süsteemi oma ajaskaalaga, võib juhtuda halbu asju.

Milline sisemine ajaskaala on võrgustikel, mis loovad tehno-sotsiaalse maailma? See on miljoni dollari küsimus. Naiivne vastus: umbes inimese eluiga. 1820. kuni 1920. aastani toimus palju muutusi, kuid ühiskond ei lagunenud. See võib olla seotud nii teadvuse paindlikkuse kui ka ühiskondlike võrgustike olemusega, mis hoiavad ühiskondi stabiilsetena.

Kuid nüüd toimuvad suured muutused ajaskaalal, mis kestab lühemat aega kui üks põlvkond. Kas see tempo on meie sotsiaalsete ja poliitiliste võrgustike jaoks liiga kiire? Ka see on miljoni dollari küsimus.

Üks asi on kindel – kõik täna elusolevad põlvkonnad osalevad tohutus ühiskondliku korra paindlikkuse ja stabiilsuse eksperimendis. Meie kui selle planeedi liigi saatus sõltub sellest, kuidas see eksperiment õnnestub.

Artikli tõlge: Raamatukoguhoidja Mari-Liis ja ChatGPT 3.5

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga