Kuna 11. märtsil algab vaimse tervise vitamiinide nädal ja esimesena pööratakse tähelepanu puhkamisele, siis on seekordse postituse autor meie spordijuht ja tervisliku ülikoolilinnaku programmi juht Epp Jalakas, kes luges H. Turgeoni ja J. Wrighti kirjutatud (käsi)raamatut „Unetute põlvkond“, milles antakse ülevaade laste ja noorukite magamisvajadusest ning soovitusi selle paremaks korraldamiseks. Kindlasti kuluks meile kõigile ära une parem korraldamine. Aga siit tuleb Epu postitus:
Olin lugemise kavandamise perioodil olnud hädas öiste ärkamistega ning soovisin raamatust ka enda jaoks väljapuhkamisega seotud nippe leida või varem teadaolevat meelde tuletada. Võtsin raamatu õhtuseks lugemiseks ning sellega ühele poole saamine venis pikale. Olin jätnud õhtusteks unerituaalideks liiga vähe aega, raamatu kättevõtmise järel tuli uni kiiresti ning liiga varajased ärkamised, mil oleks saanud raamatuga aega veeta, olid taandunud. Enne vaimse tervise vitamiinide unenädala algust närisin end siiski materjalist läbi.
Nagu ka raamatu tutvustus ütleb, keerleb jutt teismeliste unevajaduse ja selle sagedase puudulikkuse ümber. Lugejate paremaks mõjutamiseks kasutatakse palju kordamist, samast asjast kirjutatakse uuesti ja uuesti. See muutis vahepeal lugemise igavaks, aga sundis autorite suuniseid paremini meelde jätma. Allikatele raamatus viidatud ei ole, aga räägitakse uuringutest, mille põhjal näiteks korvpallimeeskonna liikmetele 10-tunnise unerežiimi määramise järel kasvas nende kolmepunktivisete ja vabavisete tabavus ca 10 %. Vigastuste vältimine ja vigastustest taastumine on samuti seotud hea unerežiimiga. Lisaks ilmselt kõigile teadaolev tõdemus, et uni kaitseb ja toidab (teismelise) aju, parandab vaimset tervist ja aitab olla õnnelikum.
Neile, kes raamatut lugeda ei jõua, edastan õnneliku magaja kaks põhimõtet, et paremini uinuda ja pikemalt ning paremini magada, saavutades sellega paremat keskendumis- ja õppimisvõimet, tervemat nahka ja lihaseid, tugevamat immuunsüsteemi ja kaitset krooniliste haiguste eest:
- Ööpäevaste rütmide sünkrooni viimine (paleouni).
- Unemulli ehk magamisele karkassi tekitamine.
Ning nende põhimõtetega seotud viis harjumust:
- Magamaminekuaja kindlaksmääramine.
- Kolme magamamineku rituaali tekitamine.
- Uneröövlite eemaldamine.
- Valguse kõrvaldamine ja magamistoa pimedaks koopaks muutmine.
- Unesõbralikud päevased tegevused.
Teismelistega nii une teema kui ka muude asjade parandamiseks võiks abiks võtta raamatus pakutud kolm sammu (HPP) – Häälestu, sea Piirangud, lahenda Probleem. Häälestumise variantide juures sain ka ainsa korra selle raamatu lugemise juures naerma turtsatada, kui abivahendina pakuti spordikommentaatori stiili. Ehkki raamatu näites laste kisma lahendamiseks: „ Ohoo, siin toimub midagi. Väga suur kisa. Te mõlemad olete ärritunud. Näen, et teleripult on põrandal tükkideks…“ ei ole eriti midagi naerma ajavat, kujutasin ette toomasubalikku või lembitukuuselikku stiilinäidet: „Näete, kuidas rootslaste treener nutab õnnest… Ei, tundub siiski, et keegi abilistest on talle näpuga silma torganud.“
Häälestumiseks võib peegeldamisena kasutada ka tubli ettekandja stiili – kuulata ära ja korrata üle, mis hoiab ära vastandumise ja annab aega märgata ning reguleerida kalduvust automaatselt reageerida, kohe kritiseerida või ainuvõimalikku enda lahendust pakkuda.
Tagasi une ja puhkamise juurde tulles soovitatakse huvilistel teha kaasa uneväljakutse, milles seatakse endale eesmärgid, mida soovitakse une valdkonnas parandada ja püütakse seda parandada viie magamisharjumuse järkjärgulise täitmise abil. Harjumuse juurutamiseks võib kasutada 1-, 2- või 4-nädalast perioodi koos magamisrutiini üleskirjutamisega tabelisse. Raamatu autorite uneväljakutse materjalid on leitavad ka veebist SIIT.
Raamatu saadavust erinevates raamatukogudes saab vaadata SIIT. Raamatu on võimalik koju tellida ka Eesti Rahvusraamatukogu laenutusplatvormi MIRKO kaudu.
Epp Jalakas on Sisekaitseakadeemia spordijuht ja tervisliku ülikoolilinnaku programmi juht. Talle on meeldinud akadeemias tegutseda viimase 30 aasta vältel, liikuda koos tudengite ja töötajatega. Lisaks on Epp löönud aktiivselt kaasa ka Eesti Akadeemilise Spordiliidu ja Eesti Politsei Spordiliidu tegemistes ja Vanglateenistuse võistlustel. Mõnikord kirjutab ka.