Raamatukoguhoidja Mari-Liis luges seekord krimikirjanduse kuninganna Ruth Rendelli psühholoogilist põnevikku. Kuna lugesin Rendelli loomingut esimest korda, siis ei olnud mul ka mingeid ootusi. Rendell rabas detailirohkuse ja nauditavate looduskirjeldustega.
Mis juhtub, kui laps kasvab üles ilma igasuguse helluse ja armastuseta – kui ta on toidetud ja kaetud, kuid ei saa vanematelt mingisugust tähelepanu, tunnustust ega emotsionaalset hoolt? See laps tapab täiskasvanuna kolm inimest ilma, et ta sellele suuremat tähelepanu pööraks või tähendust annaks.
Tuntud Briti krimikirjanik Ruth Rendell kirjeldab hinnanguid andmata empaatiavõimetu psühhopaadi Teddy elulugu, kes just sellistes tingimustes kasvas. Tegemist on aeglaselt aga pinevalt kulgeva psühholoogilise põnevusromaaniga, kust ei puudu mõrvad, saladused ja kaunid naised.
Raamatu peategelasest Teddyst sirgub nägus ja eraklik noormees, keda ei huvita teiste inimeste tunded ega mõtted. Poisist saab andekas puusepp, kes naudib ilusate asjade vaatamist ja valmistamist, vastandudes nii ümbritsevale inetusele, mille keskel ta kasvas.
Raamatus on ka kaks teist peategelast, kes justkui ei sobituks sellesse maailma, kus toimetab Teddy, kuid ometi seob autor need kolm inimest omavahel oskuslikult ja ootamatult kokku.
Üks neist on ema mõrvast vapustatud Francine, kellest kasvab kaunis noor naine ja kes peab taluma kasuema pidevat hoolitsust ja kaitset, millest ta sugugi vaimustuses ei ole. Hilisteismeikka jõudes hakkab ta selle vastu mässama ning jõuab seeläbi Teddy käte vahele. Minu jaoks on Francine ainus tegelane, keda Rendell on positiivselt kujutanud, andes talle õiged väärtushinnangud ja analüüsivõime.
Teine on kaunis kuid sisutühi Harriet, kes on kasutanud oma välimust elus edasijõudmiseks ja on armastuseta abielus rikka vanema mehega. Harrieti maailmas on kõige tähtsamad disainerrõivad ja tema enda peegelpilt.
Kui nende kolme saatused lõpuks põimuvad, on tulemus etteaimamatu ja hirmus.
Ruth Rendell oskab osavalt luua pinget näiliselt rahulikult elavate tegelaste eludes. Autor on justkui kõrvaltvaataja, kes kirjeldab põhjalikult ja väga detailirohkelt, mida näeb, kuid ei anna mingeid hinnanguid kellegi motiividele ja tegudele.
Kohati on raamatus tegemist väga pikkade kirjelduste jadaga, kuid kuna Teddy ei märka mitte inimesi ega tundeid enda ümber, vaid asju, siis sobitub see kirjeldamine hästi raamatu üldise stiiliga.
Vaikselt kasvav pinge kulmineerub raamatu viimastel lehekülgedel, kus lõpplahendus on lihtsalt geniaalne.
Rendell on kahtlemata meisterlik jutuvestja, kuid ta toob väga tugevalt esile inimloomuse süngemaid tahud ja seda nii rõhutatult. Krimkade puhul muidugi ongi osa tegelasi probleemsed, kuid see raamat jättis eriti mõruda maitse.
Raamatu saadavust erinevates raamatukogudes näed SIIT. Raamatu saab ka MIRKO kaudu koju tellida või veel mugavam variant – laena e-raamat.
Kui soovite ka teiste Ruth Rendelli raamatutega tutvuda, siis nimekirja leiate SIIT.
Kui olete Rendelli raamatuid lugenud, siis andke kommentaarides märku, kuidas teile meeldis.